روز جهانی خاک ۲۰۱۸ – ۱۳۹۷ چهاردهم آذرماه با شعار راه حلی برای آلودگی خاک باشیم.

روز جهانی خاک ۲۰۱۸ – ۱۳۹۷ چهاردهم آذرماه با شعار راه حلی برای آلودگی خاک باشیم.

آلودگی خاک را متوقف کنیم

در حالی که ما شاهد تغییرات زیادی در سطح کره زمین هستیم، بسیاری از این تغییرات ناملموس هستند و آلودگی خاک مثالی خوب برای این قضیه است. کمپینی که با نام راه حلی برای آلودگی خاک باش « Be the Solution to Soil Pollution» به دنبال افزایش آگاهی و درخواست از مردم برای متوقف کردن آلودگی خاک است.

تخریب خاک

یک سوم از خاک های جهان در حال حاضر تخریب شده است. ما هنوز از خطری که در کمین ما است به خاطر پنهان بودن آن آگاهی نداریم. آلودگی خاک یک مسئله پنهان است ولی هر کس و هرجا را تحت تاثیر خود قرار می دهد. با افزایش جمعیت به ۹ میلیارد نفر در سال ۲۰۵۰، آلودگی خاک یک مسئله بسیار حیاتی خواهد بود چراکه به عنوان یک مسئله جهانی باعث مسموم کردن غذایی که می خوریم و آبی که می نوشیم، هوایی که تنفس می کنیم و تخریب خاکی می شود که ۹۵ درصد غذای ما از آن حاصل می شود.

خاک توان بالایی برای تصفیه و تعدیل، تجزیه و حذف اثرات منفی آلاینده ها دارد ولی خب این توان محدود است. اغلب آلاینده ها عمدتاً منشا انسانی دارند. فعالیت هایی همچون عملیات های کشاورزی ناپایدار، فعالیت های صنعتی و معدنی از جمله فعالیت هایی هستند که چنین آلاینده هایی را تولید می کنند.

در دستور کار ۲۰۳۰ و اهداف شماره ۲، ۳، ۱۲ و ۱۵ به صورت مستقیم به اهمیت منابع خاک، خصوصاً آلودگی و تخریب خاک در راستای دستیابی به امنیت غذایی اشاره شده است.

اکنون زمانی است که لازم است این واقعیت مد نظر قرار گیرد. مبارزه با آلودگی هوا نیازمند تمام توان و توجه ما است تا در عمل نشان دهیم که به اهمیت خاک واقف هستیم. ما باید راه حلی برای آلودگی خاک باشیم.

بر اساس سازمان خوار و بار جهانی:

  • خاک یک سوم از کربن جو را در خو خود ذخیره کرده است و می تواند در مدیریت تغییراقلیم به ما کمک شایانی نماید.
  • ۸۱۵ میلیون انسان در وضعیت ناامنی غذایی قرار دارد و ۲ میلیارد نفر از نظر ماده مغذی در وضعیت ناامنی ماده مغذی هستند، ولی می توان این مسئله را به وسیله خاک حل کرد.
  • ۹۵ درصد از غذای ما از خاک سرچشمه می گیرد.
  • ۳۳ درصد از خاک های جهان در حال حاضر تخریب شده اند.
  • قسمت اعظم مشکلات آب ریشه در خاک دارد.
  • با مدیریت کامل خاک کشاورزی، می‌توان راندمان تولید محصول را تا ۱۰۰ درصد افزایش داد، در حالی که پروژه‌های آبیاری نوین، ۳۰ تا ۴۰ درصد در بالا بردن راندمان نقش دارند.

وزارت کشاورزی آمریکا اعلام کرده که به ازای هر تن فرسایش خاک در این کشور، ۲۸ دلار خسارت به کل جامعه وارد می‌شود، این در حالی است که فرسایش خاک ما طبق کمترین آمارها به صورت سالانه، دو میلیارد تن برآورد شده و با این حساب ۵۶ میلیارد دلار در سال، خسارتی است که از این طریق به این سرزمین وارد می‌شود؛ به عبارتی حدود پنج برابر کل بودجه عمرانی کشور.

کشاورزی ارگانیک یکی از راه حل های حفظ منابع آب و خاک کشور است. خرید محصولات ارگانیک خرید می تواند به منابع آب و خاک کشور کمک کند. فروشگاه ارگانیک خرید حفظ منابع آب و خاک کشور را جزو رسالت های خود می داند.

درباره نویسنده

طراحی سایت