پنج مرحله برای دریافت گواهی ارگانیک

پنج مرحله برای دریافت گواهی ارگانیک

پنج مرحله برای دریافت گواهی ارگانیک

سلام، به آموزشگاه ارگانیک خوش آمدید. در این ویدئو من مجید دکامین می خواهم در مورد پنج مرحله برای دریافت گواهی ارگانیک با شما عزیزان صحبت کنم.

کشاورزی ارگانیک در ایران به سرعت در حال رشد هستش و می تونه فرصت خوبی برای درآمدزایی، اشتغال و توسعه روستایی باشه. با آشکار شدن اثرات مثبت کشاورزی ارگانیک شامل منافع زیست محیطی و بهداشتی در کنار منافع مالی، کشاورزی ارگانیک باعث افزایش تعداد مصرف کنندگانی شد که به دنبال یک محصول سالم و بدون مواد شیمیایی بودند. مصرف کنندگان با آگاهی از نتایج و اثرات سوء استفاده از محصولات شیمیایی و سم پاشی شده به مصرف محصولات ارگانیک روی آورده و روز به روز به تعداد طرفداران محصولات ارگانیک افزوده می شود. چرا که با اطمینان از سلامت محصول و عدم مصرف مواد شیمیایی در رشد و نمو محصولات، آنها را مورد استفاده قرار می دهند.
با بیشتر شدن تقاضا برای محصولات ارگانیک، بازار استانداردها، گواهی ها و قوانین نیز گرم شد.
تولیدات ارگانیک گواهی شده، باید تمام مراحل تولید، بسته بندی و فرآوری را زیر نظر اعضای گواهی دهنده طی کرده باشند.

گواهی ارگانیک  یک محصول(Organic Certificate) یعنی اینکه این محصول، فرآیندهای ارگانیک را طی کرده باشند. این گواهی اسم شرکت گواهی دهنده و نوع استاندارد آن را مشخص می نماید.
چارچوب اصلی استانداردها در رابطه با تولید محصولات ارگانیک توسط سازمان بین المللی کشاورزی ارگانیکThe International Federation of Organic Agriculture Movements (IFOAM)  تنظیم میشود و سپس این سازمان استانداردها را به تأیید سازمان های ملی، همچنین سازمان های اجرایی می رساند تا بدین ترتیب، نسبت به تجارت بین المللی محصولات ارگانیک اقدام شود.

گواهی ارگانیک سندی مستند و معتبر هستش که از طرف شرکت های ذی صلاح به تولید کنندگان محصولات ارگانیک داده میشه تا تولید محصول اونها بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی باشه و فرایندهای تولید، فرآوری و توزیع محصولات غذایی مطابق با مقررات این شرکت ها انجام بشه.

شرکت های گواهی دهنده مراحل مختلفی برای اعطای گواهی ارگانیک به یک محصول رو دارند که به طور کلی می تونیم بگیم این مراحل پنج مرحله هستند.

در مرحله اول متقاضی یک فرم رو از سایت اون شرکت که در اینجا یو اس دی ای امریکا هستش دریافت و تکمیل می کنند و پروژه خودشون رو جهت مدیریت ارگانیک اعلام می کنند.

در مرحله بعد نهاد گواهی دهنده اقدام به بررسی و مطابقت فعالیت های اعلام شده با استانداردها می کنه

۳- در مرحله سوم یک بازرس اقدام به بررسی این اقدامات در محل مزرعه و عملیات های زراعی می کنه.

۴- در مرحله چهارم نهاد گواهی کننده اقدام به بررسی درخواست با توجه به گزارش بازرس ارگانیک می کنه و اگر مطابق با استانداردها باشه در مرحله پنجم و نهایی اقدام به صدور گواهی ارگانیک می کنه.

 

 

 

درباره نویسنده

طراحی سایت